Projekce na LEDce

Za pěkného počasí se promítaly kousky z festivalového archivu, záznamy představení, hudební pořady České televize, ale třeba také úspěšný hraný film Anděl Páně 2. To vše za hezkého počasí, jen tak bez večerních šatů a smokingu, v Klášterních zahradách. 

Pátek 16. 6.

18:45

Projekce na LEDce: Slavná Litomyšl

 • Krátký film z roku 1949 nejen o prvním ročníku Smetanovy Litomyšle, režie Hugo Huška
 • Již v roce 1946 bylo litomyšlské hostování České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem označeno jako "Smetanova Litomyšl I."
  V následujících dvou letech se však nepokračovalo, ale až v roce 1948 přišli litomyšlští s nápadem uspořádat něco podobného v roce následujícím.   
 • Vy máte možnost v 18:45 zhlédnout na festivalové LEDce dvacetiminutový dokument o oslavách města Litomyšle v rámci 125. výročí narození Bedřicha Smetany.
19:30

Projekce na LEDce: Sólo pro 100 smyčců (festivalový archiv, Česká televize 2016)

 • Záznam jednoho z nejzajímavějších projektů loňského ročníku festivalu. Unikátní stočlenné těleso sestavené ze smyčcových sekcí tří orchestrů Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice hrají známé kompozice. Dirigent Leoš Svárovský.

Sobota 17. 6.

19:30  

Projekce na LEDce: Adam Plachetka

 • Dokument České televize z cyklu Děti sametu.
20:00

Projekce na LEDce: Hector Berlioz - Requiem (festivalový archiv, Česká televize 2003) 

 • Provedení velkolepé Berliozovy mše bylo jedním ze zásadních projektů v historii Smetanovy Litomyšle. Na pódiu se sešel Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Ústřední hudbou Armády České republiky a Pražským filharmonickým sborem, Kühnův dětský sbor byl umístěný na protilehlých zámeckých arkádách a celé toto obří hudební těleso řídil Ondrej Lenárd.

Neděle 18. 6.

18:00

Projekce na LEDce: Z mého života

 • Životopisný film o B. Smetanovi z roku 1955, režie Václav Krška
20:20

Projekce na LEDce: Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka

 • Aktuálně zařazujeme na LEDku do Festivalových zahrad přenos z pražského Rudolfina, kde zazní Dvořákovo oratorium Stabat mater v podání České filharmonie, Pražského filharmonického sboru, Kateřiny Kněžíkové, Kateřiny Jalovcové, Pavla Černocha a Jana Martiníka. Řídí Jakub Hrůša

 

Hvězdný víkend

Pondělí 19. 6.

20:00

Projekce na LEDce: Koncert na přání: Klasika českého muzikálu (festivalový archiv, Petr Horák 2010)

 • Nejslavnější melodie z dnes již klasických českých divadelních a filmových muzikálů. Hraje Komorní filharmonie Pardubice se sólisty a Jiřím Suchým jako hostem, dirigent Marko Ivanović.

Úterý 20. 6.

20:00

Projekce na LEDce: Koncert na přání: Z Barrandova do Hollywoodu (festivalový archiv, Česká televize 1999) 

 • Nejkrásnější hudba z českých a světových filmů, účinkuje Lucie Bílá, Pražský filharmonický sbor, Český národní symfonický orchestr, dirigent Leoš Svárovský.

Středa 21. 6.

20:00

Projekce na LEDce: Královna víl (festivalový archiv - záznam večera v Nových Hradech, Petr Horák 2013) 

 • Operou Henryho Purcella Královna víl na motivy Shakespearova Snu noci svatojánské byla v roce 2012 zahájena tradice letní stagiony na zámku Nové Hrady. Inscenace režisérky Magdaleny Švecové byla natolik úspěšná, že se stejné představení hrálo i v roce 2013, kdy vznikl tento záznam.

Čtvrtek 22. 6.

20:00

PROJEKCE DNES Z DŮVODU PŘEDPOKLÁDANÉHO DEŠTĚ ZRUŠENA

Projekce na LEDce: Chrámový koncert (festivalový archiv, Petr Horák 2006) 

 • Reakce návštěvníků Chrámového koncertu v roce 2006 byla velmi různorodá, jedni z něj odcházeli zaskočeni, druzí oslněni. Kromě tradičních děl totiž zazněla Symfonie č. VIII „Antifony“ Miloslava Kabeláče pro sólový soprán, smíšený sbor, bicí nástroje a varhany, skladba se složitými melodiemi a až mrazivou, ale velice působivou atmosférou.

Pátek 23. 6.

 

18:00

Projekce na LEDce: Projekce dokumentů o Olbramu Zoubkovi

 • Dokument Petra Jančárka přepsaný z osmi milimetrového filmu ze sedmdesátých let 20. století, v němž se dochovaly i mimořádně vzácné záběry na restaurování zámku
 • Sochy na živo (Petr Baran 2010)
 • Nohama na zemi, hlavou v oblacích - dokument ČT, režie Petr Lokaj
 • Návštěva v ateliéru sochaře - Olbram Zoubek (dokument Umělecké besedy, režie Peter Skala, 2012)
 • Oheň a sochy (Theatrum Pyroboli, 2006)
 • Hlava XXI. (dokument Slovenské televize z roku 2010, režie Petr Jonáš)
 • Cesta kolem zámku s Olbramem Zoubkem (režie Petr Horák, 2008)

Vstup do zámeckého sklepení celý den zdarma, možnost rozsvícení svíčky u Anděla, mimořádně k vidění Toufar (viz tisková zpráva)


Sobota 24. 6.

16:00 

Projekce na LEDce: Autopohádky

 • promítání animovaného filmu s hudbou kapely Chinaski
21:00 

Projekce na LEDce: B. Smetana - Tajemství (festivalový archiv, Česká televize 2006)

 • Záznam premiéry inscenace komické opery o třech dějstvích v režii Jiřího Nekvasila, kterou nastudovalo na objednávku Smetanovy Litomyšle Národní divadlo Praha. Dirigent Zbyněk Müller.

Neděle 25. 6.

19:30 

Projekce na LEDce: Pavel Šporcl & Romano Stilo (festivalový archiv, Česká televize 2010)

 • „Musel jsem se naučit hrát hodně rychle“, prohlásil houslový virtuos Pavel Šporcl o společném koncertování se strhující cikánskou kapelou.

 

Stylový víkend

Pondělí 26. 6.

20:00

Projekce na LEDce: GYPSY BAROQUE  (festivalový archiv - záznam externího koncertu ve Svitavách, Petr Horák 2014)

 • Když se spojí Barocco sempre giovane s neuvěřitelným slovenským souborem Cigánski Diabli a společně hrají barokní hudbu, musí vzniknout něco mimořádného.

Úterý 27. 6.

20:00

PROJEKCE DNES Z DŮVODU PŘEDPOKLÁDANÉHO DEŠTĚ ZRUŠENA

Projekce na LEDce: Velké finále 2014 (festivalový archiv, Petr Horák 2014) 

 • V roce 2014 přineslo Velké finále premiéru skladby Na cestě z Litomyšle, kterou na téma několika taktů ze zápisníku Bedřicha Smetany napsal Lukáš Hurník. Zazněla také Smetanova Vltava či P-47 Thunderbolt Bohuslava Martinů, především pak Dvořákova symfonie č. 9 Z Nového světa. Hraje Česká Sinfonietta s dirigentem Radkem Baborákem.

Středa 28. 6.

21:00

PROJEKCE DNES Z DŮVODU PŘEDPOKLÁDANÉHO DEŠTĚ ZRUŠENA

Projekce na LEDce: VYVOLENÝ - hudebně taneční představení z piaristického kostela (festivalový archiv, TV Noe 2015) 

 • Záznam premiéry hudebně tanečního představení, které na motivy románu Thomase Manna a skladeb ze 14. až 16. století napsal Jaroslav Tůma. Recitace Josef Somr, tančí Adéla Srncová, hrají Jaroslav Tůma, Štefan Baier, Jan Rokyta, Liselotte Rokyta a Alan Vitouš.

Čtvrtek 29. 6.

20:00

PROJEKCE DNES Z DŮVODU PŘEDPOKLÁDANÉHO DEŠTĚ ZRUŠENA

Projekce na LEDce: Sirael 

 • Tanečně výtvarný projekt Jana Kunovského natočený v Litomyšli. Režie Martin Kubala.

Pátek 30. 6.

18:00

Projekce na LEDce: Anděl Páně 2

 • Projekce nejúspěšnějšího filmu loňského roku, režie Jiří Strach
21:00

Projekce na LEDce: Rusalka

 • Televizní inscenace Dvořákovy opery z roku 1977 s Magdou Vašáryovou v titulní roli

Sobota 1. 7.

21:00 

Projekce na LEDce: Prodaná nevěsta

 • Televizní inscenace Smetanovy opery z roku 1981, režie František Filip

Neděle 2. 7.

10:00

Projekce na LEDce: Jiří Pavlica - Chvění (festivalový archiv, Petr Horák 2006)

 • Jiří Pavlica se na pódiu Smetanovy Litomyšle objevil spolu s dalšími hudebními tělesy a muzikanty. Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK řídil Rastislav Štúr. Hostem Jiřího Pavlici, který diváky provázel celým večerem, byla skupina bicích nástrojů Jumping Drums. Na své vystoupení čekali i další hudebníci, které Jiří Pavlica k tomuto ojedinělému projektu přizval, trio sibiřských muzikantů Altai Kai a americká sopranistka Brenda Jackson. Chvění Jiřího Pavlici je suita hudebních dialogů, kompozice má 12 částí.  
13:30

Jan Václav Stamic: Missa Solemnis

 • Přímý přenos Mše svaté s Tomášem Halíkem z kostela Nalezení sv. Kříže
18:00

Projekce na LEDce: Sirael 

 • Tanečně výtvarný projekt Jana Kunovského natočený v Litomyšli, v prostorách piaristického kostela před zahájením rekonstrukce a v zámecké jízdárně v době, kdy zde ještě bylo muzeum antického umění. Tančí: T. Podařilová, N. Márová, M. Štípa, R. Kročil a další. Režie Martin Kubala, 2011.
19:00

Projekce na LEDce: Babí jar, 13. symfonie Dmitrije Šostakoviče (Česká televize 2011)

 • Dokument České televize o zásadní události II. světové války a o tom, jak dirigent Zdeněk Mácal pro Smetanovu Litomyšl nastudoval 13. symfonii Dmitrije Šostakoviče, která je touto událostí inspirována.

Projekce na LEDce: Babí jar (festivalový archiv, Česká televize 2011)

 • Při příležitosti 70. výročí tragédie v rokli Babí jar u Kyjeva, v níž bylo nacisty během dvou dnů povražděno 34 tisíc Židů, uvedla Smetanova Litomyšl v roce 2011 stejnojmennou symfonii Dmitrije Šostakoviče na slova básně Jevgenije Jevtušenka. Hraje Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, dirigent Zdeněk Mácal.

 

Smetanový víkend s Českou spořitelnou

Pondělí 3. 7.

19:30

Projekce na LEDce: Píseň o zemi - závěrečný koncert s Dagmar Peckovou (festivalový archiv, Česká televize 2005)

 • V roce 2005 Smetanovu Litomyšl zakončilo Dvořákovo Nokturno H dur, Pražské nokturno Petra Ebena a Mahlerova Píseň o zemi, v níž se představila Dagmar Pecková a Herbert Lippert. Hrála Pražská komorní filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Úterý 4. 7.

20:00

Projekce na LEDce: Mezi horami (festivalový archiv, Petr Horák 2003) 

 • Balet Národního divadla tanečně ztvárnil písně z úspěšného alba skupiny Čechomor a pořad běžně uváděl na reprodukovanou hudbu. Při představení v Litomyšli však hrála tato kapela naživo! 

Středa 5. 7.

21:00

Projekce na LEDce: Koncert plný překvapení (festivalový archiv, Česká televize 2015)

 • Ke svému třicetiletí u festivalu pozval dramaturg Vojtěch Stříteský své přátele - slavné hudebníky a sestavil pořad plný hvězd a hvězdných čísel. Nejen diváci, ale ani pořadatelé netušili, kdo všechno se na jevišti objeví.

Čtvrtek 6. 7.

19:30 

Velké finále - Va, Pensiero...

 • Přímý přenos závěrečného koncertu 59. ročníku Smetanovy Litomyšle. Nejslavnější sborové scény a ansámbly z oper Nabucco, Aida, Othello, Macbeth, Sedlák kavalír, Síla osudu, Madam Butterfly, Faust a dalších přednesou sólisté a hosté Janáčkovy opery Národního divadla Brno, sbor ND Brno a Pěvecký sbor Masarykovy univerzity Brno, hrát bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu, řízený Ondrejem Lenárdem.

 

Velké finále