Nejlepší houslista své generace

Zatím stihl vystudovat pražskou konzervatoř u profesora Jaroslava Foltýna, pokračoval na Curtis Institute of Music ve Filadelfii pod vedením Idy Kavafian, Jaimeho Lareda a Shmuela Askhenasiho. Svá studia zakončil ve třídě Itzhaka Perlmana na newyorské Juilliard School. V roce 2012 se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je odborníky považována za největší a nejnáročnější soutěž na světě s nejdelší historií. Je prvním českým houslistou, který se probojoval v této soutěži do finále. Od sezóny 2011–2012 působí jako koncertní mistr České filharmonie a vedle toho úspěšně pokračuje v sólové kariéře. Ovšem kromě hudby si rád zahraje fotbal a nepohrdne ani individuálními sporty, jako je lyžování, cyklistika a stolní tenis, který je jeho oblíbený.

Pracovně je pro něj ale hudby málo, a tak pořádá domácí koncerty. Není to velmi často, ale pár se jich už uskutečnilo. „Je to vždycky takové odlehčené, chci, aby lidi přišli a něco si zahráli. K tomu si třeba dáme sklínku vína, povídáme si, je to intimní a milé,“ prozradil Josef Špaček.

Povahově je velmi sebekritický. Není sám se sebou jen tak spokojen, vždycky vidí místo k dalšímu pokroku. Avšak víc jak sebekritický je pohodový. Možná si tyto dvě vlastnosti odporují, nicméně má pocit, že to je pro něj taková zdravá balance.

Josef Špaček se narodil v roce 1986 v Třebíči. Od svých 13 let se zúčastnil mnoha hudebních houslových kurzů pod vedením Stephena Shippse, R. Ricciho, Milana Vítka (jeho Mezinárodní houslové kurzy se konají v Litomyšli), Václava Hudečka a Bohuslava Matouška. Již od dětství účinkoval na mnoha koncertech a festivalech.

 

 

Zjistit více o: Johannes Brahms