Kapela Slza pod palbou otázek

 

Skupina Slza o sobě dala poprvé vědět v říjnu roku 2014, kdy veřejnosti představila debutový singl Lhůta záruční, který se brzy stal hitem a zařadil se mezi nejúspěšnější videa na YouTube. V roce 2015 Petr Lexa a Lukáš Bundil přispěli do českého éteru dalšími dvěma hity a klipy Celibát a Katarze (průvodní píseň seriálu Přístav). Všechny se dostaly do TOP 5 a posbíraly několik hudebních cen. Důležitý milník přišel s jejich debutovým albem Katarze s následným multiplatinovým oceněním. Zanedlouho čekalo na Slzu ocenění Český Slavík v kategorii Objev roku a Hvězda internetu. Jste-li milovníky Slzy nebo jen máte rádi podobnou muziku, pak určitě musíte přijít 1. července do Klášterních zahrad, kde si můžete tyto sympatické kluky vychutnat, a to bez nutnosti kupovat vstupenku.

 Co říkáte na spojení Slzy a festivalu klasické hudby?

Petr: Je to určitě netradiční spojení, na které se moc těšíme. Pokud bude prostor a čas, moc rádi si poslechneme i některá vystoupení.

 Posloucháte klasiku?

Lukáš: Vyrostl jsem na rockové hudbě a ta v sobě velmi často prvky klasické hudby obsahuje. Mám rád i propojení rockových kapel se symfonickým orchestrem, líbí se mi také klasická filmová hudba.

Petr: Zatím jsem se k ní neproposlouchal, ale po dědovi jsem zdědil spoustu vinylů s klasickou muzikou, takže mě to určitě časem čeká :-)

 S jakým playlistem přijedete do Litomyšle? Uslyšíme také Ani vody proud?

Lukáš: Představíme posluchačům písničky z naší debutové desky Katarze i ty novější, mezi nimiž nebude chybět ani náš aktuální singl Ani vody proud.

 Jak jste přišli k vašemu jménu? Někdo vás snad v minulosti rozplakal?

Petr: Vůbec ne :-) Náš název vychází z témat, o kterých zpíváme. Naše písničky jsou o emocích, které mohou být jak smutné, tak veselé. Stejně jako slzy – známe slzy smutku i radosti.

 Jaké byly vaše hudební začátky? Chodili jste například jako malí do ZUŠky?

Lukáš: Ano, do ZUŠky jsem chodil odmalička na klasickou kytaru, později i na kontrabas. Ale musím říct, že mě to moc nebavilo. Hudba mě chytla až kolem 18. roku, kdy jsem objevil elektrickou kytaru a začal na ni cvičit od rána do večera. Začal jsem soukromě studovat a hrál v kapelách nejrůznějších žánrů.

Petr: Já jsem chodil jako malý do ZUŠky na dramatický kroužek, k hudbě jsem se dostal až ve 14, kdy jsem začal hrát na bicí – jako samouk. Ke zpěvu mě přivedla kamarádka v 16 letech a hlasovou poradkyni jsem začal navštěvovat až před pár lety poté, co vznikla Slza.

 Ze všech písniček, které máte, zpíváte některou nejraději nebo je některá fanoušky hodně žádaná?

Petr: Já neupřednostňuji žádné naše písničky před ostatními, mám rád všechny. U fanoušků je to myslím podobné, ale určitě se jim do paměti nejvíce vryl náš první singl Lhůta záruční.

Lukáš: Snažili jsme se, aby na první desce bylo deset vyrovnaných a silných písniček. Vzešlo z ní 5 singlů, což je velmi neobvyklé, a i na koncertech se ukazuje, že každá písnička má své místo.

 Místem, kde budete vystupovat, jsou nádherné Klášterní zahrady s výhledem na město, které lidé vyhledávají pro klid a možnost odpočinku. Lenošíte rádi? Je pro vás relax lehnout si na trávník nebo volíte jinou cestu?

Petr: Přiznám se, že na lenošení moc nejsem, ale odpočinu si třeba u dobrého filmu nebo seriálu. Když vyrazím do přírody, tak hlavně za sportem.

Lukáš: Já mám také rád filmy, poslouchám hodně muziku, novou i starou, rád si zajdu zacvičit a mám rád saunování.

 Jaký styl hudby máte nejraději? Jistě máte i oblíbené interprety…

Petr: Já jsem vyrůstal na punkrockové muzice, ale teď si rád poslechnu cokoliv, nejvíc asi současný světový pop. Jmenovitě třeba Eda Sheerana, OneRepublic nebo Maroon 5.

Lukáš: Mám to podobné. Celé mládí jsem poslouchal rockovou hudbu, postupně jsem začal i s jazzem a podobnými styly, teď mě nejvíce ovlivňuje pop.

 Ve sbírce máte řadu ocenění. Kterého si vážíte nejvíce?

Lukáš: My máme radost z každého ocenění, nejde vyzdvihnout jedno nad druhé. Je to pro nás vždy cenná zpětná vazba od fanoušků nebo odborníků, že je naší tvorbou oslovujeme.

 Věnujete se pouze hudbě nebo si odskakujete i k něčemu jinému?

Petr: Kapela je pro nás tím hlavním, ale rád se věnuji i videotvorbě, cizím jazykům, pustím si třeba film nebo vyrazím na kolo.

 Co chystáte v nejbližší době pro fanoušky?

Lukáš: Nedávno jsme představili náš první singl z chystané druhé desky. Ta vyjde v pátek 13. října a před jejím vydáním vypustíme ještě jeden singl. Po vydání desky pro fanoušky připravujeme sérii autogramiád a na jaře 2018 potom halové turné. A do té doby koncertování po celých Čechách.

 Co byste vzkázali fanouškům v Litomyšli?

Petr: V Litomyšli to bude naše koncertní premiéra, tak všichni dorazte, už se na vás moc těšíme! :-)

 

Na jaře 2017 Slza představila nový singl Ani vody proud z chystaného druhého alba, jehož vydání je naplánováno na pátek 13. října 2017. Slzu nyní čeká nabitá koncertní sezóna a práce ve studiu.