Johannes Brahms zamilován do krásné ženy Roberta Schumanna

Mladého Johannese Brahmse si na návštěvě u Schumannů ihned oblíbili a rychle rozpoznali jeho výjimečné hudební nadání. Brahms se u Schumannových záhy stal častým hostem, leč z přítomnosti obou manželů se netěšil dlouho. Po pár měsících se velmi labilní Robert Schumann vrhl v jednom ze svých sebevražedných výbuchů do ledového únorového Rýna, ze kterého ho vytáhli jako nepříčetného šílence. Ihned ho zavřeli do blázince, kde o 2 roky později, v roce 1856, zemřel. Brahms byl do té doby stálým hostem nešťastné Schumannovy manželky a vynikající klavíristky Kláry, která byla najednou sama na výchovu sedmi dětí! Dvaadvacetiletý Johannes se do Kláry zamiloval, ale z lásky nebylo nic.

 

Na památku Schumanna zkomponoval Brahms čtyřruční Variace na téma Roberta Schumanna, které věnoval Kláře, se kterou je i prováděl? Že se mu líbilo být ji na blízku, je patrné z faktury kompozice, kdy jsou oba hráči v bezprostřední blízkosti toho druhého a různě se dotýkají rukama i tělem.

 

 

Když Schumann tedy konečně zemřel a on ji mohl mít jen pro sebe a jakožto vdovu ji požádat o ruku, zalekl se a odešel pryč z města, do Detmoldu. 

 

Zjistit více o:    Johannes Brahms    Romantismus

 

  

Hledat v článcích: Johannes BrahmsRobert Schumann