Brilantní hudebník z Kuby

Nebýt posedlosti malého Arturo Sandovala trubkou, nikdy bychom nemohli obdivovat jeho temperamentní, avšak s lehkostí a grácií hrané skladby. Dnes se před jeho uměním všichni sklání a jeho koncerty jsou žádanější a žádanější. Málem to ale nevyšlo.

 

Když bylo Arturovi devět či deset let, vyzkoušel několik hudebních nástrojů. Po očku ale stále pokukoval po trubce. Ovšem najít učitele, který by ho hře na tento nástroj naučil, byl téměř nadlidský výkon. Ani rodina nebyla příliš nadšená, že by z mladého Artura byl hudebník. Otec si přál, aby šel v jeho šlépějích a stal se mechanikem. Neskonalým úsilím a pílí však dosáhl bravurního mistrovství, i když zpočátku hrál pouze písně své rodné Kuby. Po pár letech naštěstí objevil kouzlo jazzu, což je pro diváky jen dobře. O trubce prohlašuje, že je to velmi zvláštní nástroj, který jako jeden z mála umožňuje lidem vyjádřit vše, co chtějí hudbou vyjádřit. S humorem říká, že v bitvě na koni těžko někdo uslyší housle, dokonce ani kůň, ale trubku ano. Je to nástroj, který hraje, když lidé umírají, ale přináší také radost. „Když trubka mluví, lidé poslouchají,“ míní Arturo Sandoval.

Arturo Sandoval je velice všestranný hudebník. Krom toho, že je jedním ze světově nejuznávanějších hráčů na jazzovou trubku a křídlovku, řadí se také mezi interprety klasické hudby, je klavíristou a skladatelem a vede mistrovské kurzy. S lehkostí se pohybuje minimálně ve čtyřech hudebních žánrech: dokáže dokonale zahrát afro-kubánskou melodii, bebop, koncert klasické hudby či nádhernou baladu. Ročně odehraje na 370 koncertů, byl oceněn mimo jiné deseti cenami Grammy a cenou Emmy. Dokonce obdržel z rukou bývalého prezidenta Baracka Obamy Prezidentskou medaili svobody. Jeho život se scénáristům zdál natolik zajímavý, že o něm byl natočený film Pro lásku či pro vlast: Příběh Artura Sandovala s Andym Garcíou v hlavní roli. Hudbu k němu nezkomponoval nikdo jiný, než sám Sandoval.

V současné době žije Sandoval v USA společně se svojí rodinou.

 

Když trubka mluví, lidé poslouchají

 

 

 

 

Hledat v článcích: Program 2017Arturo SandovalJazzJam SessionHommage à Jazz