Kouzelník s houslemi

Letošní jubilant, skvělý houslový virtuos Shlomo Mintz, který v říjnu oslaví 60. narozeniny, chtěl být jako malý pilotem. Miloval letadla a motory… Naštěstí pro nás pilotem není, a tak můžeme obdivovat jeho úžasnou hru na housle. Patří totiž mezi virtuosy, kteří bravurně zvládají Paganiniho.   

Na housle začal hrát ve třech letech a už v jedenácti měl svůj koncertní debut. Když mu bylo šestnáct, otevřela se mu Carnegie Hall. Dnes hraje po celém světě s těmi nejlepšími orchestry. Housle mu ale nestačily, a tak si v osmnácti letech přibral ještě dirigování. Překvapivě má vřelý vztah k české hudbě, jejíž podstatu označuje za nádhernou. Vyrostl především na Dvořákovi, ale za velikány považuje také Smetanu a Janáčka.

Mintz je jedním z hlavních aktérů v rámci projektu „Violins of Hope“ (Housle naděje) společně s houslařem Amnonem Weinsteinem. Cíle je sbírání nástrojů patřících hudebníkům, kteří zemřeli během druhé světové války, především v ghettech a koncentračních táborech. Projekt má lidi přimět poučit se z chyb minulých generací a znovu je neopakovat. Obnoveno bylo dvacet čtyři houslí, které se použily při několika příležitostech. Osmnáct z nich bylo dokonce vystaveno spolu s obrazy Lucille Reyboz a videi Blue Press Agency.

Sám Mintz hraje na nástroje těch největších mistrů – Stradivariho, Guarneriho...

 

 

 

 

Hledat v článcích: Program 2017Shlomo Mintz