Bedřich Smetana: Prodaná nevěsta

Ještě při svém působení ve Švédsku, dozvěděl se Bedřich Smetana o přípravách výstavby českého divadla, a tak začal přemýšlet nad původní českou operou – Prodanou nevěstou. Smetanovi bylo jasné, že českost své opery může prokázat pouze vesnickým, lidovým námětem. Skrze tento koncept by dokázal, že česká kultura (vesnice) může mít pokrokové umění operní (Bedřich Smetana). Rozhodl se pro operu komickou, tzv. buffu, která by v posluchačích zanechala i nějaký výchovný prvek. A navíc, komedie vždy přiláká více lidí, než tragédie.

Dalo by se říci, že Prodanou nevěstou začíná původní česká opera ve smyslu národnostním. Libreto mu obstaral nerudovec, spisovatel Karel Sabina. Opera vznikala více jak dva roky a když měla v roce 1866, necelých pět měsíců po Braniborech v Čechách premiéru, hodně toho v ní chybělo. Dnešní podoba je až z roku 1870. V té době bývalo zvykem, že se předehra k opeře komponovala až na konec, až když byla celá opera hotova. Skladatel v ní pak použil ty nejzajímavější momenty z celého díla. Předehra k Prodané nevěstě však vznikla dokonce ještě před tím, než Smetana obdržel finální verzi libreta.

Děj Prodanky je v podstatě velká lovestory s happyendem. Samozřejmě, že dnešní kritici by našli v díle spoustu nelogičností, ale tehdejší publikum to absolutně nezajímalo – Mařenka a Jeník se milují, ale Mařenka si má vzít koktavého Vaška. Oba milenci se však za Boha nechtějí vzdát toho druhého. Když Dohazovač nabídne Jeníkovi značnou částku peněz s tím, aby ji dovolil provdat se za „syna Tobiáše Míchy“, Jeník svolí. Představte si Mařenky situaci, když ji její milý zaprodal! Samozřejmě z Mařeny se stane fúrie, nechce nic slyšet, ale Jeník je klidný, protože ví to, co ostatní neví – že on je prvním synem Míchy a že Vašek je jeho nevlastní bratr. A smlouva zněla tak, že se Mařenka vdá za syna Tobiáše Míchy. Takže Jeník všechny převezl, láska vyhrála, zlo je pokořené a všichni jsou šťastní.

Od svého vzniku, stala se předehra k Prodané nevěstě konkurzní skladbou do jakéhokoliv, zejména českého, orchestru. To znamená, že jednou podmínek k úspěšnému absolvování konkurzu, je zahrát v tempu a bez chyby svůj part z této předehry. Jsou-li konkurzy tříkolové, předehra z „Prodanky“ čeká uchazeče hned v prvním kole. Udělá-li chybu, má holt smůlu a v konkurzu končí. Předehra této opery je velice náročnou skladbou; tempové označení je vivacissimo – nejživěji, nicméně často se provádí na samé hranici zahrání. Dřevěné dechové nástroje jako flétny, hoboje, klarinety a fagoty musejí pak začátek hrát ve dvojitém staccatu, aby jazyk hráčů vůbec stíhal oddělit jednotlivé tóny. Dirigent pak potýká se s problémem ještě před samotným začátkem skladby, protože dřevěné dechové a smyčcové nástroje začínají na poslední čtvrtinu první doby, dirigent jim proto musí ukázat velmi přesně, kdy mají začít. Vzhledem k rychlému tempu, nemá dirigent čas dívat se při provádění do partitury a předehru se zkrátka musí naučit zpaměti a přesně vědět, kdy jaký nástroj nastupuje. 

Prodanou nevěstu, tedy přesněji hudbu z opery, najdeme třeba v jednom z dílů populárních Simpsonových. Zaposlouchejte se do asi dvacetivteřinového úseku hned po úvodní znělce:

 

 

Zde pak nahrávka orchestru hudební školy v Mainz:

 

 

No, není ta Prodanka boží? 

 

Zjistit více o:   Romantismus    Bedřich Smetana   Bedřich Smetana

  

  

Hledat v článcích: Program 2017Prodaná nevěstaBedřich SmetanaRomantismusOperaBuffaKomická opera